02
paź

Talerze z duszą

Kochani, okazuje się, że znalezienie oryginalnej porcelany, która nie byłaby tylko nieskazitelnie biała i ozdobiona co najwyżej złotym rantem, wcale nie jest takie proste. Dlatego postanowiłam podzielić się moim wyborem marek, które produkują talerze, talerzyki, czarki, podstawki i inne elementy zastawy, odbiegające nieco od tych tradycyjnych.


Studio Mini Forma, czyli duet w pracy i w życiu, Monika Kubiaczyk-Cygan i Jacek Cygan, tworzy przepiękne, bardzo artystyczne, plastyczne i surowe w formie przedmioty ceramiczne, które dodadzą charakteru każdej jadalni. Kamionka i żywice to materiały, które sprawiają, że każdy komplet jest unikatowy, nie ma dwóch identycznych talerzyków czy mis, a każdy z tych przedmiotów to małe dzieło sztuki. W ofercie Studia znajdziecie zarówno pojedyncze elementy zastawy, jak i komplety, a oprócz tego misy, czarki, kubeczki, kafle ceramiczne, cukierniczki i zaproszenia. Zajrzyjcie na Pakamera.pl


Bloomingville – duńska marka, mająca w swojej ofercie rozmaite dodatki do domu i ogrodu, może pochwalić się także pięknymi kolekcjami zastaw stołowych z ceramiki, różnokolorowej kamionki, ale także z materiałów eko – mieszanek bambusa, melaminy i organicznej żywicy (kolekcja Java). Talerze tej marki znajdziecie m.in. w Fabryce Form.


Iittala – fiński design w najlepszym wydaniu. Zdjęcia, które widzicie poniżej przedstawiają zastawę z kolekcji Taika – jest to porcelana magiczna:), co zresztą oznacza po fińsku sama nazwa; osobiście zakochałam się w tych wzorach, chyba nawet traktowałabym tą zastawę jako dekoracyjną, a nie użytkową. Czerwień, biel i granat to główne kolory kolekcji, plus wizerunki zwierząt i roślin w fantastycznej, baśniowej aranżacji. Markę znajdziecie w Fabryce Form, Manufakturze Stylu oraz Nordic Studio.


KareDesign i Duka – tutaj również znajdziecie oryginalne talerze oraz inne wyroby z kamionki.


Majolika Nieborów to marka z wieloletnią tradycją, założona pod koniec XIX w. przez Księcia Michała Radziwiłła jako Fabryka Fajansów Artystycznych i Pieców Kaflowych. Połączenie tradycji z nowoczesnością to filar, na którym obecni właściciele Manufaktury – rodzina Radziwiłłów, która w 2017 r, po ponad 100 latach, wróciła do Nieborowa, chcą budować firmę i jej markę. Każdy produkt wykonywany jest ręcznie, z wykorzystaniem tradycyjnych technologii i lokalnych materiałów: gliny, porcelany, szkliwa ceramicznego, majoliki i złota. Każdy przedmiot jest również stemplowany znakiem fabrycznym z czasów księcia (inicjałami MPR z mitrą książęcą est. 1881 i dopiskiem Majolika Nieborów) oraz sygnowany inicjałami współczesnych twórców. Jeżeli kochacie nie tylko piękne wzornictwo, ale także przedmioty z duszą i niezaprzeczalną historią, będzie to najlepszy wybór. Poza stroną firmową, ceramikę z Nieborowa ma w swojej ofercie również 9design oraz portal Yestersen.