19
sie

Zachować lato

Wszystko co dobre szybko się kończy….nie zawsze jest to prawda (na szczęście!), ale w przypadku krótkiego i kapryśnego polskiego lata te słowa, niestety, zwykle się sprawdzają. Lato zmierza ku końcowi, co najlepiej obrazują godziny wschodu i zachodu słońca; jeżeli lubicie dłużej pospać, zapewne jeszcze nie zauważyliście jak bardzo skrócił się już dzień. Ja to wiem, ponieważ od paru miesięcy moja córeczka robi mi stałe pobudki w okolicach 4-5 rano. Jeszcze niedawno kiedy wstawałam o 4:00 było już wyraźnie jasno, a słońce zapowiadało ciepłe, letnie dni. Niestety, to już przeszłość: dziś dopiero o 5:00 noc powoli i z wyraźnym ociąganiem ustępowała słońcu.

No cóż, taka kolej rzeczy…szczęśliwie są sposoby, aby zatrzymać letnie klimaty i wspomnienia trochę dłużej i cieszyć się nimi również podczas długich, jesienno-zimowych wieczorów. Jeden z nich to aranżacje, dekoracje i kolorystyka nawiązujące do morza, trend, który, co prawda, nie wszędzie pasuje, ale jest uniwersalny, klasyczny i dość prosty do uzyskania, ponieważ składają się na niego konkretne, nieskomplikowane elementy.

Pierwszy z nich to właśnie kolory, przede wszystkim połączenia bieli i szarości z błękitem oraz granatem, do których świetnie pasują także wyraziste, czerwone dodatki. Najlepszy efekt uzyskamy łącząc bladoniebieskie ściany z białymi sofami i fotelami, ale także dodając do jasnego wnętrza ciemnogranatowe lub jasnoniebieskie elementy.

Oregon Coast
Studio Marcelo Brito
nautical decor

Marynistyczny klimat wnętrza, poza kolorystyką, uzyskamy także dzięki dodatkom, a tych mamy do wyboru naprawdę sporo: modele statków, koła ratunkowe, koła sterowe, lampiony, liny, kompasy, lunety, busole itp. Wszystkie te przedmioty wyglądają świetnie zarówno jako dekoracje wolnostojące oraz ścienne, jak i wzory na poduszkach, kocach, kaflach lub narzutach. Marynistyczny charakter nadadzą wnętrzu także okrągłe lustra z ozdobną liną.


Cape Cod Renovation
William T Baker Houses
seaside resort living
Barclay Butera Living on the Coast
Rooms to Inspire by the Sea by Annie Kelly beach homes houses
Entry Design
Provincetown Beach House
William T Baker Houses
Coastal Cottage
Nautical Home Decorating
Studio Marcelo Brito

Miejscem, do którego morskie akcenty pasują wyjątkowo dobrze jest bez wątpienia łazienka; jeśli  mamy możliwość, warto wypróbować nie tylko dekoracyjną terakotę, ale także wspomniane już dodatki. Dla mnie absolutnym hitem jest wieszak na ręczniki z liny!


Hickman Street Residence
woodlawn residence
Marin Decorators Showcase House, Faux tile mural

Osobną kategorię wnętrz inspirowanych morzem stanowią pokoje dziecięce. W tym przypadku mamy o wiele więcej możliwości kolorystycznych i dekoracyjnych oraz pełną dowolność ich łączenia. Tapety w morskie stworzenia, łózka i półki w kształcie łodzi to coś, co spodoba się każdemu wielbicielowi pirackich przygód.