25
sty

Who’s Gatsby? Czyli wielki powrót Art déco

Porządek, geometria, symetria oraz blask i złoto…nieśmiertelny, ponadczasowy, nie do podrobienia, czyli wielki powrót stylu art déco we wnętrzach. Dziś słów kilka o jednej z najbardziej eleganckich i oryginalnych idei aranżacji, która, mimo iż współcześnie ma wielu miłośników, niestety dość rzadko wykorzystywana jest jako przewodnia koncepcja w projekcie wnętrza. Stawiamy na nowoczesne, skandynawskie stylizacje w szarościach i bieli lub nieco infantylne prowansalskie meble i dodatki, a zapominamy o stylu, który przewyższa je nie tylko funkcjonalnością, ale przede wszystkim elegancją. Art déco jest sztuką, która nigdy się nie zestarzeje, a ponieważ jej założenia doskonale sprawdzają się we współczesnych wnętrzach, możemy bez trudu wprowadzić jej elementy do własnej przestrzeni.

Styl, który opanował niemal wszystkie sztuki wizualne, królował w latach 20. i 30. XX wieku, jako odpowiedź na poprzedzającą go secesję. Miał być wyrazem sprzeciwu wobec przesadnej dekoracyjności, płynności linii oraz braku dyscypliny przestrzennej, jaka charakteryzowała Art nouveau. Artyści i projektanci zwrócili się ku geometrii, funkcjonalności i chłodnej nowoczesności, a wszelkie dekoracje czy zdobienia stały się nie tyle dodatkiem do aranżacji, co niejako jej wynikiem.

Co zrobić zatem, aby nasze wnętrze nabrało charakteru niezwykłych lat 30. ubiegłego stulecia, ale było jednocześnie tak współczesne i funkcjonalne, jak to tylko dziś możliwe? Oto kilka wskazówek:

I. Po pierwsze meble…niestety samymi dodatkami nie stworzymy pełnej aranżacji, ponieważ art déco to przede wszystkim fornir (skądinąd bardzo dziś popularny), egzotyczne gatunki drewna, geometryczne kształty, zaokrąglone krawędzie, połysk i skóra. Meble drewniane sprawiają wrażenie ciężkich, masywnych, dostojnych, a równoważone są miękkimi liniami kanap, foteli oraz szklanymi dodatkami.

II. Wzory i materiały … geometria i symetria, czyli nic nie dzieje się z przypadku. Dominuje marmur na ścianach i posadzkach,  a także niklowane, chromowane i szklane dodatki; powierzchnie są intarsjowane i fornirowane czeczotą; kolory zestawiamy na zasadzie kontrastu, ale dominujące barwy to czerń, biel, brąz, granat, bordo, złoto i głęboka szarość.
Wbrew pozorom, pomieszczeniem, w którym, zwłaszcza na początku,  najprościej jest wprowadzać elementy stylu art déco jest łazienka. Obecnie bez trudu znajdziemy bowiem geometryczne wzory płytek oraz szklane i niklowane dodatki.
III. Dodatki: kolorowe szkło, grafika i plakaty, chromowane lampy, dywany w geometryczne wzory, złote obramowania.

W kolejnym wpisie, który planuję na połowę tygodnia, znajdziecie garść informacji z cyklu gdzie te wszystkie rzeczy znaleźć. Dowiecie się w których polskich sklepach szukać mebli, dodatków, tapet i dywanów pasujących do wnętrz w stylu art déco, znajdziecie również wiele aranżacji łazienkowych, które proponują rodzimi producenci. Zapraszam!
http---signatures.mylivesignature.com-54494-41-49A1A0029B809E153CB354EBE28BC75D