Top 3 – książki, które trzeba mieć
Dziś zapraszam na subiektywny przegląd trzech książkowych nowości, które, moim zdaniem, powinny znaleźć się na półce każdego miłośnika designu i pięknych wnętrz. Samo ich przeglądanie to uczta dla zmysłów!
- Carrier and Company Positively Chic Interiors;
Jesse Carrier, Mara Miller
Książka, w której znajdziecie kwintesencję współczesnego amerykańskiego stylu glamour&chic, wszystko w absolutnie najlepszym wydaniu. Jej autorzy, Jesse Carrier i Mara Miller, para w pracy i w życiu, po wielu latach zdobywania doświadczenia u czołowych nowojorskich projektantów, w 2005 r. stworzyli własne studio, Carrier and Company Interiors Ltd., które od kilku lat wymieniane jest przez magazyn Architectural Digest w gronie najlepszych na świecie. Wśród ich klientów była szefowa amerykańskiego Vogue’a, Anna Wintour, która napisała zresztą wstęp, projektant Jason Wu, aktorka Jessica Chastain, a także fotografka Annie Leibovitz, aby wymienić tylko niektórych. Jak sami piszą “ich misją jest tworzenie nierozerwalnego związku pomiędzy ludźmi, a wnętrzem”, co samo w sobie stanowić ma klucz do powstania projektu nie tylko pięknego, ale będącego również odzwierciedleniem głębokich, osobistych uczuć i refleksji osób, dla których tworzona jest przestrzeń. Ich wnętrza są bez wątpienia luksusowe, ale jednocześnie niesłychanie przystępne; to jest luksus, który nie onieśmiela, w który chcemy się zatopić, ponieważ nie odstrasza bogactwem ani przepychem, a zachęca niewymuszoną elegancją i wygodą. Dla mnie jest to esencja ponadczasowego stylu i klasy, bez przeładowania; jest to przestrzeń dopracowana w najmniejszych detalach i, co równie ważne, funkcjonalna; bezpretensjonalna elegancja wnętrza, w którym da się mieszkać i pracować.
Source: http://www.carrierandcompany.com
2. Commune: Designed in California
Roman Alonso, Steven Johanknecht, Pamela Shamshiri, Ramin Shamshiri
Wydawnictwo Abrams Books
Kolejne wydawnictwo będące zbiorem, katalogiem wnętrz, które powstały w jednym studiu projektowym. Firma Commune została założona w 2004 r. w Kaliforni, przez ludzi tworzących na pograniczu architektury, designu, grafiki i aranżacji wnętrz. Ich realizacje, domy, rezydencje, hotele i wnętrza komercyjne, powstawały na całym świecie, a cechą charakterystyczną większości z nich jest eklektyzm. Projekty to zwrot ku prostocie i nowoczesności z jednoczesnym ukłonem w stronę historii designu, to symbioza różnych stylów, połączonych w bardzo harmonijną całość. Wnętrze to design, każdy mebel nawiązuje w jakiś sposób do minionych epok, będąc jednocześnie bardzo nowoczesnym w swojej prostocie. W 2015 r. magazyn Wallpaper przyznał studiu nagrodę Design Awards, w kategorii Best New Hotel, za projekt American Trade Hotel w Panamie, a rok wcześniej nagrodę Best Urban Hotel, tym razem za wnętrza Ace Hotel w Los Angeles. Oba mogą być uznane za wizytówkę filozofii firmy:
American Trade Hotel, Panama City:
Ace Hotel, Los Angeles:
Rezydencja prywatna:
Source: http://www.communedesign.com
3. Rooms for Living: A Style for Today with Things from the Past
Suzanne Rheinstein
Wydawnictwo Rizzoli, New York
Autorką książki jest znana amerykańska projektantka i dekoratorka, Suzanne Rheinstein, której aranżacje bardzo często pojawiają się na łamach czołowych amerykańskich pism wnętrzarskich. Jest to pięknie wydany album, ze wspaniałymi zdjęciami, będący zbiorem aranżacji w odmłodzonym nieco stylu wielkich rezydencji. Tradycja i klasyka łączą się tutaj z eleganckimi, odrobinę bardziej nowoczesnymi w formie, dodatkami, wszystko jednak tworzy dostojną, posągową wręcz całość. Ma się wrażenie (zwykle trafne), że niemal każdy mebel lub przedmiot jest tu antykiem.
Przy okazji warto wejść również na stronę sklepu Hollyhock, www.hollyhockinc.com, założonego przez autorkę 25 lat temu, w którym znajdziemy kwintesencję stylu Suzanne oraz wyjątkowe antyki.
Source: http://www.suzannerheinstein.com http://www.hollyhockinc.com
Niestety żadna z książek nie jest dostępna w polskich księgarniach; polecam zatem Amazon, który daje również możliwość wirtualnego zajrzenia do każdej z pozycji.
archi