21
cze

Wyjątkowy taras cz. II

Dziś podzielę się z Wami kilkoma nowymi przemyśleniami na temat tarasu, czyli tego miejsca w domu, gdzie ostatnio spędzamy najwięcej czasu. W taki dzień jak dzisiaj, na dobrze urządzonym tarasie można robić wszystko; aby jednak było to możliwe, taras musi spełniać kilka niezbędnych warunków; o jednym, czyli meblach, a dokładnie sofach, była już mowa w pierwszej części cyklu tarasowych wpisów (akurat wtedy pokazywałam Wam sofy w wersji podwieszanej). Dziś kilka słów o zadaszeniu, bardzo ważnym elemencie tarasu, który, oprócz tego, że powinien spełniać swoją podstawową użytkową funkcję, czyli chronić przed słońcem, deszczem i wiatrem, może być także wspaniałą ozdobą.

Pierwsze nad czym powinniśmy się zastanowić to właśnie kwestia funkcjonalności, a więc przede wszystkim czy szukamy schronienia przed deszczem. Szczerze powiem, że najpiękniejsze zadaszenia to te, które przed deszczem jednak trwale nie chronią, a więc pergole, poziome rolety, markizy, parasole oraz namioty. Wyglądają wspaniale, dają cień i wprowadzają nadmorski, wakacyjny klimat. Jednak przed ulewą nas nie uchronią. W momencie wyboru zadaszenia dobrze więc zadać sobie pytanie czy nasz taras ma być multifunkcjonalny, to znaczy czy chcemy przesiadywać na nim bez względu na pogodę, czy też wystarczy nam taras letni, ozdobiony porośniętą kwiatami pergolą, ale nieodporny na burze czy porywy wiatru. Oczywiście idealnie gdy możemy te dwa elementy połączyć, a więc część tarasu trwale zadaszyć (np. przedłużając strop budynku), a nad pozostałą powierzchnią zamontować pergolę lub markizę. Niestety, jak to najczęściej bywa, i w tym wypadku musimy stanąć przed wyborem jednego, kompromisowego rozwiązania.

Jeżeli chcemy aby taras chronił przed deszczem, ale jednocześnie pragniemy aby był jasny i możliwie jak najbardziej nasłoneczniony, dobrym rozwiązaniem jest po prostu zadaszenie szklane. Konstrukcja może być wykonana z drewna lub aluminium, a obok szkła możemy użyć również tańszych płyt poliwęglanowych.

Projekty, nowoczesne Domy zaprojektowane przez Studio Gilson Barbosa
Aluminium-szkło: styl , w kategorii Balkon, weranda i taras zaprojektowany przez Glass Art

Jeśli jednak szukamy rozwiązania mniej odpornego na deszcz, ale bardziej subtelnego i plastycznego pod względem możliwości dekoracji oraz aranżacji, pergola będzie wyborem idealnym. Może to być stała, drewniana konstrukcja, po której, aby nadać tarasowi śródziemnomorski charakter, puścimy winorośl; może to być zadaszenie z rzadkim żebrowaniem, w które wpleciemy matę trzcinową lub białą tkaninę; wreszcie może to być sam szkielet, który, nawet bez dodatkowych elementów, będzie prezentował się świetnie, wzbogaci konstrukcję całego budynku i wbrew pozorom doskonale uchroni przed ostrym słońcem. Nie zapominajmy również, że pergola może posłużyć także jako podstawa dla rolet rzymskich i markiz.


Projekty, Ogród zaprojektowane przez tredup Design.Interiors
Projekty, Ogród zaprojektowane przez Cagis
Projekty, Kliniki zaprojektowane przez Cagis

Bardzo dobrym wyborem, zwłaszcza jeżeli nie zależy nam na trwałym zadaszeniu lub chcemy niekiedy odsłaniać jakąś część tarasu, jest markiza, parasol oraz żagiel lub pas rzymski. Osobiście polecam zwłaszcza dwie ostatnie propozycje, szczególnie osobom, które stawiają na nietypowe, oryginalne rozwiązania. Żagle wykonane są z białej siatki poliestrowej, która chroni przed promieniami słońca i przepuszcza deszcz, dzięki czemu lekka w swoim założeniu konstrukcja nie jest dodatkowo obciążana przez zalegającą wodę. Ich ogromną zaletą jest możliwość stworzenia kilku poziomów zadaszenia, ustawionych pod różnymi kątami i w dowolnych kombinacjach, wadą – konieczność dysponowania znaczną przestrzenią – nie jest to rozwiązanie, które możemy zastosować przy małej powierzchni tarasu. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się parasol lub markiza.


Projekty, Taras zaprojektowane przez TERAJIMA ARCHITECTS
Dom pod Konstancinem: styl , w kategorii Taras zaprojektowany przez Chałupko Design
Projekty, Taras zaprojektowane przez TOTEXTERIOR
Pergola ZEN: styl , w kategorii Taras zaprojektowany przez SPIN Bobko i Staniewski sp.j.
Projekty, Ogród zaprojektowane przez El Jardín de Ana
Projekty, Taras zaprojektowane przez CUADRAT PINEN ARQUITECTES

Które rozwiązanie najbardziej się Wam podoba?