23
wrz

Apetyt na tapety!!!

Tapeta musi być! Osobiście jestem ogromną miłośniczką tapet, które, oczywiście odpowiednio dobrane, są nie tylko wielką ozdobą wnętrza, ale i potrafią, niczym makijaż, zamaskować jego niedoskonałości i wydobyć zalety. Ozdobna ściana przykuwa wzrok, zmienia kolorystykę pomieszczenia, optycznie zmniejsza je lub powiększa, dodaje charakteru, dekoruje. Z uwagi na ogromną obecnie liczbę wzorów, kolorów i motywów, dobranie odpowiedniej tapety, może okazać się jednak nie lada wyzwaniem, dlatego postanowiłam w paru słowach zawrzeć kilka porad, które warto wziąć pod uwagę, zabierając się za tapetowanie.

Pierwsze pytanie, jakie zawsze nasuwa się przy dekoracji wnętrza to

  • Gdzie?

Jeżeli nie mamy sprecyzowanego miejsca, polecam trzy pomieszczenia: sypialnia (konkretnie ściana za łóżkiem), łazienka (tutaj pełna dowolność: możemy tapetować po całości) oraz jadalnia (raczej znów pojedyncza ściana). Są to miejsca, w których tapeta będzie najlepiej się prezentować i nie odwracać wzroku od  innych rzeczy, które np. w salonie chcemy wyeksponować.

Do sypialni wybieramy tapetę o raczej jasnych, stonowanych kolorach i delikatnym wzorze. Kolorystyka zależy oczywiście od barw, jakie przyjęliśmy dla całego pomieszczenia i musi się z nimi komponować. Idealnie wyglądać będą eleganckie geometryczne wzory (max. 2 barwy) lub delikatne motywy kwiatowe.

Contemporary Bedroom
Camilla Molders Design
Contemporary Bedroom
Residential
Beard Residence - Tudor-style Home Remodel
Lucas
Modern farmhouse
Sands Point II, NY

W mojej sypialni zdecydowałam się na delikatne, pastelowe kwiaty:

Dla zainteresowanych: tapeta Flügger, kolekcja Fiona Home


Bardzo wdzięcznym, dającym ogromne możliwości i będącym świetnym polem do popisu dla naszej nieskrępowanej wizji twórczej miejscem jest oczywiście łazienka. Tutaj możemy zaszaleć z kolorami, ponieważ żywe, wyraziste barwy doskonale skomponują się z bielą łazienkowych sprzętów, a nietypowe, ciekawe wzory dodadzą fantazji pomieszczeniu, które, ze względu na swój typowo użytkowy charakter, tego polotu zwykle nie ma.

The South Hampstead Apartment
Farmhouse Bathroom
Farmhouse Bathroom
Designer home in SF
Midtown Loft
Penn Valley

Kolejna wątpliwość, przed którą zwykle stajemy rozpoczynając tapetowanie to

  • Co? (w domyśle: co powinno być na tapecie?)

Mogłabym napisać: wedle uznania i gustu, ale przecież nie o to tu chodzi. Osobom, które nie do końca zawierzają swojemu instynktowi, poradziłabym trzymać się dwóch, góra trzech motywów. Pierwszy to prosty geometryczny, dwubarwny wzór; najbardziej elegancki, uniwersalny wybór, który będzie pasował do wielu pomieszczeń.

Ascot Residence
Noe Valley Powder bath
Medina
Ave G
Pacific Heights Family Home

Z innych motywów najlepsze, niezależnie od miejsca i stylu wnętrza, będą oczywiście kwiaty, wszelkiego rodzaju delikatne esy-floresy, figury geometryczne lub po prostu rysunki. Te ostatnie sprawdzą się zwłaszcza w łazience i pokoju dziecięcym.