19
sty

Stolik kawowy w nowej odsłonie

Stolik kawowy nie musi być nudny; dziś pomysły na ciekawe aranżacje i kilka typów niecodziennych stolików kawowych, które odmienią każdy salon.

Zaczynamy od mojego ulubionego, czyli stolika w formie pufa. Może być gładki lub pikowany; ponieważ jest pokryty tkaniną, zazwyczaj niezbędne okazuje się dopełnienie go szklanym lub drewnianym blatem bądź tacą. Wybór idealny, zwłaszcza do dużych, przestronnych salonów o przytulnym, domowym klimacie. Jego kolor powinien być inny, niż barwa sof i foteli, świetnie sprawdzą się kontrastowe zestawienia (np. żółty stolik i ciemne kanapy), a jeżeli wolimy stonowaną kolorystykę, różnica powinna być widoczna i wynosić przynajmniej 3-4 odcienie (np. beżowe kanapy i biały stolik).

Queens Park House

Photo by Honey Bee Interiors 

Hampstead Artist
Domicile id
Price Residence
Notting Hill House
Chelsea townhouse
Living/Media Room

Oczywiście wszyscy znamy stolik kawowy z europalety; w ostatnim czasie nie było chyba drugiego tak entuzjastycznie przyjętego pomysłu na mebel, który w dodatku każdy z nas może wykonać własnoręcznie. Jedynym, jak się wydaje, jego minusem jest jednak fakt, że nie wpasujemy go w dowolną aranżację. Będzie wyglądać świetnie w loftach i nowoczesnych, awangardowych wnętrzach, ale niekoniecznie w klasycznych pomieszczeniach o bardziej tradycyjnym charakterze. Tutaj wybierzmy drewno, surowe, w formie bloku lub deski, albo w wersji eleganckiej, uzupełnione dodatkami metalowymi lub szklanymi. Mi najbardziej przypadły do gustu drewniane pniaki, które można dowolnie zestawiać, ale świetnie, zwłaszcza w eleganckich, wyrafinowanych wnętrzach, prezentują się też stoliki wykonane z jednolitego grubego kawałka litego drewna lub deski. Oczywiście nie są to meble tanie, co wynika przede wszystkim z długotrwałej, specyficznej procedury przygotowania drewna: od poszukiwania i pozyskiwania wyjątkowych egzemplarzy, przez długi czas leżakowania desek na powietrzu, aż po wymagający doświadczenia proces suszenia. Za oryginalny stolik w kształcie korzenia, wykonany z litego drewna tekowego zapłacimy co najmniej 3 tys. zł.; nieco tańsze będą drewniane ławy (od 1 tys. w górę) oraz stoliki w formie ściętego pnia, które możemy znaleźć już za ok. 500 zł.


Huntington Beach
Concrete Floored Abode - a cabin on Lake Wenatchee
Contemporary livingroom
Built-Ins
Multi-floor remodel: kitchen, bath, living, dining
Baer Retreat
Private Residence
living room

Jeżeli zaś decydujemy się na stolik z palety, a zwłaszcza na jego własnoręczne wykonanie, pamiętajmy aby dodać elementy, które jednak wyróżnią go spośród wielu podobnych. Innowacyjne pomysły, które w krótkim czasie zdobywają rzesze entuzjastów mają niestety to do siebie, że szybko przestają być wyjątkowe i niepowtarzalne. Możemy dodać szklany blat, kilka ciekawych kółek lub nóżek, albo pomalować palety na rozmaite kolory. Świetnie pasować będą też metalowe elementy jak nity lub dekoracyjne blaszki.


Noe Valley Residence
Jackson Ave Downtown Loft
 
Accompagnement construction maison neuve

Photo by de l’intérieurDiscover contemporary family room design ideas

My Houzz: Eclectic Finds in Maryland

W roli stolików kawowych mogą wystąpić również inne meble, np. skrzynie lub niewysokie komody, a także małe stoliki pomocnicze. Te ostatnie aranżujemy w dowolny sposób, ustawiając tuż obok siebie lub w niewielkiej odległości.


 

family room
 
J. Hirsch Interior Design Portfolio
Traditional Living Room
Potrero HIll
Bayshore Bungalows Byron Bay
Den Sofa