21
gru

Sherwin-Williams: alabaster kolorem roku 2016!

Amerykańska firma Sherwin – Williams ogłosiła kolor roku 2016; będzie to Alabaster (SW 7008), przepiękny, czysty odcień zawieszony gdzieś pomiędzy bielą a beżem, symbol nowego początku. “Alabaster jest bezpośrednim odzwierciedleniem zmiany jaka właśnie zachodzi, zmiany ku błogości, pomyślności, sile rozumu i czystości,” mówi Jackie Jordan, dyrektor marketingu SW. “Zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej, działa niczym oaza spokoju i duchowości. Alabaster nie jest ani zbyt surowy, ani zbyt ciepły, stanowi raczej intrygujący, niższy odcień bieli.”

Bez wątpienia jest to jedna z najczystszych barw, jakie możemy zastosować we wnętrzu, a jednocześnie nie tak oczywista i prosta jak zwykła biel. Moim zdaniem kolor jest piękny, uniwersalny, pasujący do niemal każdego pomieszczenia i świetnie komponujący się z innymi odcieniami. Będzie wyglądał dobrze nie tylko na ścianie, ale również zabudowie na przykład szafek przy wejściu lub mebli kuchennych i łazienkowych.

W Polsce bardzo rzadko wykorzystywane, a niezwykle popularne między innymi w Stanach Zjednoczonych, jest łączenie dwóch kolorów na ścianie: jasny trym, czyli cokół, ościeżnica, gzyms oraz wszelkie inne listwy dekoracyjne plus ciemniejsza powierzchnia samej ściany. Można w tym celu użyć innego odcienia tej samej barwy, którą zastosowaliśmy na trymie lub wybrać zupełnie inny kolor. Alabaster doskonale sprawdzi się w takich połączeniach, ponieważ jest bezpretensjonalny i elegancki, w naturalny, nienachalny sposób wydobędzie też piękno wszelkich elementów dekoracyjnych ściany, balustrady lub drzwi.

Kolor ścian Sherwin-Williams SW6206 Oyster Bay, gzyms i ościeżnice Alabaster SW7008
Ściana: Ryegrass SW 6423, trym oraz zabudowa: Alabaster SW7008
Ściana foyer: Benjamin Moore Manchester Tan (HC-81), ściana w dalszym pomieszczeniu: Benjamin Moore Bear Creak (1470), trym Alabaster SW 7008.
Ściany: Benjamin Moore Oat Straw AF-340, zabudowa: Alabaster SW 7008.

Kolor ten ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę: z jego pomocą można doskonale wykorzystać światło, co dawno już odkrył przecież tradycyjny skandynawski design. Jeżeli mamy do czynienia z przestronnym, jasnym, dobrze doświetlonym pomieszczeniem, alabaster dodatkowo podkreśli grę świateł, zwłaszcza gdy użyjemy go na różnych fakturach i elementach. Paradoksalnie, mimo iż można by uznać ten kolor  za odcień z gatunku zimnych, ociepli on pomieszczenie, sprawi że będzie bardziej przytulne i nastrojowe, a jednocześnie jasne i przestronne. Małe i ciemne pomieszczenia, np. łazienki, zostaną natomiast optycznie powiększone i doświetlone.

  
Co sądzicie o tym kolorze jako przewodniej barwie w przyszłorocznym designie?
http---signatures.mylivesignature.com-54494-41-49A1A0029B809E153CB354EBE28BC75D