12
sie

Pokój dla rodzeństwa

Jeżeli jesteście szczęśliwymi rodzicami chłopca i dziewczynki w podobnym lub tym samym wieku i tak się akurat składa, że nie dysponujecie willą z dziesięcioma pokojami, prędzej czy później staniecie przed wyzwaniem, które brzmi wspólny pokój dziecięcy.

Z pewnością nie jest to zadanie łatwe, ponieważ mało które inne pomieszczenie w domu musi sprostać tak wielu różnym oczekiwaniom i, często wykluczającym się wzajemnie, wymaganiom. Nierzadko zdarza się też, że przyszli lokatorzy pokoju wcale nie są zachwyceni koniecznością podzielenia się przestrzenią z bratem lub siostrą i nie specjalnie chcą współpracować. A pamiętajmy, że to przecież ich zdanie jest tutaj najważniejsze, urządzamy pokój dla naszych dzieci i zdecydowanie powinniśmy włączyć je zarówno w przygotowania, jak i samą pracę.   Warto zacząć zatem od ustalenia kolorystyki, mebli, tego, jak duża ma być przestrzeń na zabawę, gdzie będą ustawione biurka i łóżka itd. Oczywiście jak zawsze ograniczeni jesteśmy rozmiarami pomieszczenia, jednak nawet w małym wnętrzu możemy urządzić pokój marzeń dla chłopca i dziewczynki. Poniżej znadziecie kilka inspirujących pomysłów na połączenie tak odmiennych dzięcięcych światów.


Photo by Patina Home DesignLook for kids’ room pictures

Photo by Decopeques.com


Pamiętajmy, że wspólny pokój dziecięcy tworzą przede wszystkim kolory. To one definiują strefy przeznaczone dla chłopca i dziewczynki i osobiście nie uważam, aby w prostym podziale na pastele i bardziej zdecydowane barwy, było coś niewłaściwego. Wybór należy tutaj do naszych dzieci. Zapytajmy, na jakie kolory chcieliby, aby pomalowane zostały ściany, jaką chcą pościel, dywan, meble. Możemy zdecydować się na pokój różowo-niebieski, ale tak naprawdę każde zestawienie kolorystyczne, które spodoba się nam i naszym dzieciom jest dozwolone.


Photos by Disneybaby.com, Projectjunior.com

Photo by Decoholic.org


Tym, co wyróżni przestrzeń dziewczynki i chłopca są dodatki. Najlepiej postawić na te neutralne, niezwiązane z żadnym bohaterem aktualnie ulubionej bajki. Sama z doświadczenia wiem, że w tym wypadku gust dzieci dość szybko się zmienia, a nie koniecznie będziemy w stanie co miesiąc zmieniać ścienne naklejki lub tapety z ulubionymi postaciami.  Idealne będą obrazki, napisy, tablice do samodzielnej dekoracji oraz kosze na zabawki.


girl-and-boy-in-same-room-29.jpg (524×655)

Photos by etsy.com, theoldtry.com, potterybarnkids.com

girl-and-boy-in-same-room-32.jpg (622×464)

Photo by Decoholic.org

Pamiętajmy, że pokój dziecięcy to przede wszystkim królestwo naszych dzieci. Musi uwzględniać ich potrzeby, ale i odpowiadać temu co każde z nich lubi. Podzielmy przestrzeń symetrycznie, na dziewczęcą i chłopięcą, tak aby wnętrze zachowało mimo wszystko jednolity styl, charakter i porządek.