10
gru

Orientalne stoliki kawowe

Dziś troszeczkę o przepięknych stolikach kawowych w moim ulubionym orientalnym stylu. Ciężkie, wykonane z ciemnych, egzotycznych gatunków drewna (zwykle jest to palisander, tek, mahoń lub Albesia) najlepiej prezentują się otoczone jasnymi kanapami i fotelami, które dodatkowo wydobędą ich majestatyczność. Pasują do większości wnętrz, może poza ultranowoczesnymi, bez wątpienia jednak potrzebują odpowiedniej oprawy.

Wnętrze na zdjęciu powyżej ma niewiele wspólnego ze stylem orientalnym, bez wątpienia jednak największym jego atutem jest przepiękny egzotyczny stolik, który od razu zwraca uwagę. Prosty, ale jednocześnie niezwykle ozdobny, moim zdaniem sam w sobie jest małym dziełem sztuki. Poniżej kilka przykładów podobnych stolików, niektóre z nich znajdziemy także w polskich sklepach.

54a12b5afc68a000fd5b1901aed6307b
Source: guido.pl 
Dla wielu osób pierwsze skojarzenie z hasłem orientalny stolik kawowy to tzw. stolik opium. Jego nazwa pochodzi oczywiście od substancji otrzymywanej z niedojrzałych makówek maku lekarskiego, w przeszłości stosowanej jako środek odurzający, nasenny i przeciwbólowy. Praktyka palenia opium zawitała do Europy i Stanów Zjednoczonych za sprawą chińskich imigrantów, a specjalnie w tym celu stworzone miejsca wyposażane były w meble z charakterystycznie zagiętymi do wewnątrz nogami. Bogato rzeźbione, służyły zarówno jako stoliki, na których przygotowywano opium, jak i krzesła, na których można było usiąść aby oddać się paleniu.
Dziś, już w zupełnie innych celach, możemy zaaranżować przestrzeń wokół stolika opiumowego, dostępnego w rozmaitych kształtach i dekoracjach.
Innym rodzajem orientalnego stolika jest tzw. kang table. Jego nazwa wywodzi się od specjalnie wydzielonej przestrzeni w dawnych chińskich domach; kang było ogrzewaną podwyższoną platformą, służącą mieszkańcom głównie jako miejsce odpoczynku i snu. Jako mebli używano tam m.in. kwadratowych lub prostokątnych stolików, wykonanych zwykle z pojedynczego kawałka drewna; ich cechą charakterystyczną były nogi rzeźbione na kształt słoniowej trąby lub wygięte w literę “S”.

Obecnie, zwłaszcza w sklepach z indyjskimi meblami, możemy znaleźć wiele stolików, w mniej lub bardziej udany sposób stylizowanych na kang lub opium tables.

Klasyczny salon od Hakan Helvacıoğlu / H2C