02
cze

Mała zmiana, duży efekt

Bardzo często przy projekcie aranżacji wnętrza lub dekoracji domu zdarza mi się słyszeć od klientów jedno, krótkie zdanie – „chcielibyśmy zmienić COŚ” – nie za dużo, nie za mało, najlepiej tanio i tak, aby w sumie było jak dawniej, tylko lepiej. Niemal jak magiczna, powtarzająca się mantra, ma ono za zadanie sprawić, że wszystkie lęki, obawy i wątpliwości związane z nową aranżacją wnętrza będzie już można porzucić, ponieważ oto mamy specjalistę, który na pewno wie co zmienić, aby było dobrze.

Niestety w rzeczywistości bardzo trudno jest, zwłaszcza osobie z zewnątrz, zadecydować który element wnętrza należy z niego usunąć, a który dodać tak, aby zmiany – w założeniu nie rewolucyjne i tanie – dały efekt wow. Sądzę, że każdy, kto profesjonalnie lub hobbystycznie zajmuje się aranżacją lub dekoracją wnętrz musi odnaleźć swój własny sposób na takie wyzwanie. Moim są tapety, dlatego dziś chciałabym pokazać Wam jak, wprowadzając bardzo niewielkie i co ważne tanie zmiany, można fantastycznie odmienić wnętrze.
Potencjał nowego koloru lub motywu na ścianie jest naprawdę ogromny. Może nie tylko zmienić charakter wnętrza, dodać mu swobody lub elegancji, ale również optycznie je powiększyć czy rozjaśnić, a także odwrócić uwagę od elementu, który chcemy ukryć lub zasłonić. Wzór, motyw i kolorystyka naszej tapety powinna być zatem uzależniona od tego, co konkretnie chcielibyśmy zmienić we wnętrzu. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów, wybranych przeze mnie ze strony  tapetuj.pl które idealnie sprawdzą się jako spirytus movens Waszych wnętrzarskich metamorfoz.


I. Elegancja

Jeżeli chcemy dodać wnętrzu wytworności i elegancji, wybierajmy tapety o delikatnych wzorach i stonowanych kolorach. Najlepsze będą subtelne motywy roślinne, maksymalnie 2-kolorowe geometryczne obrazy lub proste pasy. Pamiętajmy, że motywy nie mogą być zbyt małe. Drobny print pasuje bardziej do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, którym doda niekonwencjonalnego charakteru.

Producent/kolekcja: Graham&Brown

Tapety od lewej; góra: KYOTO 103039, Surface 101468, Modern Living 17167, Modern Living 20-143 , Palais 20-926, KYOTO 102959, KYOTO 102952, KYOTO 103037

Dostępne na www.tapetuj.pl


II. Awangarda

Idealna do wnętrz użytkowych; printy w panterkę oraz inne zwierzęce motywy świetnie sprawdzą się tam, gdzie zależy nam na mocnym, charakterystycznym akcencie. Jeżeli właśnie urządzacie swój salon fryzjerski, nowoczesną restaurację albo klub, szukajcie kolorowych, przykuwających wzrok tapet, które Wasi klienci na pewno zapamiętają. Jedyną zasadą jest tutaj umiar; skupiamy się zatem na pojedynczej ścianie lub nawet tylko jej fragmencie.

Producent/kolekcja: Graham&Brown
Tapety od lewej; góra: Symmetry 103167,  Modern Living 15195, Skin 32-655, Skin 32-645, Skin 32-627, Skin 32-628, Skin 32-636, Skin 32-632
Dostępne na www.tapetuj.pl

III. Przedpokój, kuchnia, łazienka

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tapety dedykowane do konkretnych wnętrz. Najczęściej przedstawiają one powtarzające się, niewielkie obrazy, które w prosty sposób nawiązują do charakteru i przeznaczenia dekorowanych pomieszczeń. Takie rozwiązania doskonale pasują zwłaszcza do wnętrz w stylu prowansalskim i vintage, a także do wiejskich i wakacyjnych domków.

Producent/kolekcja: Graham&Brown

Tapety od lewej; góra: Modern Living 32-993, Modern Living 32-999, Modern Living 33-070, Kids@Home 50-308, Modern Living 50-635, Modern Living 19863, Modern Living 50105HA, Gliteratti by Julien MacDonald 32-962

Dostępne na www.tapetuj.pl


IV. Pokój dziecięcy

Fantastycznym polem do eksperymentów i pomieszczeniem dającym najwięcej swobody jest oczywiście pokój dziecinny. Tutaj panuje pełna dowolność; w zależności od wieku dziecka możecie postawić na delikatny, bardzo modny, pastelowy print lub barwne, rozbudowane obrazy z ulubionym bohaterem w roli głównej.

Producent/kolekcja: Graham&Brown

Fototapety od lewej; góra: Toy Story 70-594, Cars 70-593, Alfabet z Myszką Miki 70-592, Marvel 70-587, Frozen 70-571, Kubuś Puchatek 70-583, Minnie Mouse 70-584,  Spiderman 70-585

Dostępne na www.tapetuj.pl


Zmiana kolorystyki i dekoracji ścian jest zatem pierwszym krokiem do tego, aby niewielkim nakładem pracy i kosztów odmienić wnętrze. Niezależnie od charakteru i przeznaczenia pomieszczenia, szukajmy tapet o wyważonych, nienachalnych wzorach i raczej stonowanych barwach. Tapeta ma bowiem być dekoracją, tłem dla mebli i innych przedmiotów, które wypełnią nasze wnętrze, nie powinna przytłaczać ani optycznie zmniejszać przestrzeni. Rezygnujmy również z total looku; zamiast tego wybierzmy udekorowanie pasu lub fragmentu ściany.

Mam nadzieję, że ułatwiłam Wam nieco decyzję w kwestii wyboru tapet do Waszych wnętrz. A jeżeli potrzebujecie więcej inspiracji, poniżej znajdziecie subiektywny przegląd aranżacji prawie idealnych pod względem dopasowania i wyboru tapety właśnie.