20
cze

Lampy do wysokich wnętrz

Dziś słów kilka o lampach do zadań specjalnych, a mianowicie tych, przeznaczonych do wysokich, jasnych pomieszczeń. Niecałe dwa lata temu, na samym początku niekończącej się opowieści jaką jest urządzanie własnego domu, sama stanęłam przed dylematem jaką lampę wybrać do 5-metrowego salonu z antresolą i dużym oknem? Chodziło o to, aby była elegancka, funkcjonalna i w sposób nienachalny zwracająca uwagę; miała przede wszystkim skutecznie oświetlić nie tylko duży salon, ale również antresolę oraz subtelnie ozdobić pełen załamań sufit. Szukałam więc lampy na tyle dużej, aby nie zginęła na tle okna i ścian, ale jednocześnie takiej, która nie przytłaczałaby sobą całego wnętrza. Chciałam uniknąć efektu ciężkiego, wielkiego żyrandola, który być może bardzo dobrze oświetliłby salon, ale przysłonił pozostałe elementy wnętrza. Ważne było również to, aby lampa miała klosze na różnych poziomach, dzięki czemu mogła nieco doświetlić również balkon na antresoli.

Wybrałam zatem wiszącą lampę marki Azzardo, z białymi, matowymi kloszami, która doskonale poradziła sobie nie tylko z zadaniem oświetlenia dużego, wysokiego wnętrza, ale również subtelnie ozdobiła okno i zwróciła uwagę na sufit i antresolę.

DSC_0241n


Oczywiście wymagania wobec lampy do wysokiego wnętrza mogą być różne; niekiedy nie zależy nam w ogóle na doświetleniu sufitu, a jedynie np. miejsca wypoczynku lub stołu w jadalni. Wówczas świetnie sprawdzą się proste, ale dające dużo światła lampy, zawieszone nisko nad centralnym punktem pomieszczenia. Takie rozwiązanie warto wybrać gdy mamy do czynienia z wnętrzem o znacznej powierzchni oraz bardzo wysokimi, wpuszczającymi dużo światła oknami. Sama lampa powinna jednak być dość masywna, raczej w ciemnych kolorach i wyposażona w kilka kloszy, w przeciwnym razie może optycznie “zginąć” w przestronnym, jasnym wnętrzu. Sam sufit warto też dodatkowo ozdobić oświetleniem punktowym.

Woodvalley House - Interiors
Tribeca Loft
Penthouse Gallery
South Clark Avenue
Riverside Penthouse
Living Room

Pamiętajmy jednak, że jedno źródło światła to zbyt mało nawet w przypadku niewielkiego pomieszczenia, a najlepszy efekt uzyskamy umieszczając wiele ciekawych lamp w różnych punktach wnętrza.

http---signatures.mylivesignature.com-54494-41-49A1A0029B809E153CB354EBE28BC75D