17
lut

Jak urządzić mały salon?

Małe pomieszczenia to zmora wielu dzisiejszych mieszkań. Nie wszyscy możemy pozwolić sobie na przestronne wnętrza o dużych powierzchniach, które dają ogromną swobodę aranżacji i wiele możliwości przy projektowaniu. Nasze mieszkania są niewielkie, zwykle podzielone na kilka małych pomieszczeń o raczej regularnych kształtach. Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w tym, aby sprawnie umeblować nasze nieduże cztery ściany, jednak prawda jest taka, że ograniczony metraż to także wiele ograniczeń aranżacyjnych, z którymi musimy sobie poradzić.

Projekt małego salonu to zadanie szczególnie trudne, ponieważ mamy do czynienia z pomieszczeniem wyjątkowym, które w małym mieszkaniu odgrywa, obok kuchni, rolę najważniejszą. Jest nie tylko miejscem spotkań domowników, miejscem relaksu i odpoczynku, ale często również jadalnią, bawialnią dla dzieci, kącikiem telewizyjnym, kącikiem do pracy oraz pomieszczeniem, w którym przyjmujemy gości. Małe wnętrze, które ma za zadanie odpowiadać tak wielu różnym potrzebom, musi być przemyślane i dobrze rozplanowane; jak to zrobić i o czym pamiętać? Oto kilka wskazówek:)

  • Kolory

Jak zwykle u mnie, zaczynamy od dobrania kolorystyki. W małych wnętrzach musimy niestety zapomnieć o ciemnych barwach, ponieważ po prostu optycznie zmniejszają one powierzchnię, a także o krzykliwych, wyrazistych wzorach.  Dotyczy to zarówno ścian, jak i mebli, ale na szczęście nie dotyczy dodatków, co pozwala na przyjęcie prostego i sprawdzającego się zawsze modelu aranżacyjnego opartego na zasadzie jasne tło, ciemne wykończenie.  Na tej bazie stworzymy spójną i elegancką aranżację, idealną do małego wnętrza. Na ściany proponuję uniwersalną biel lub kość słoniową, dobrze sprawdzą się również pastele i beże, meble przy ścianach – najlepiej drewno, może być bielone, sofy, fotele, pufy, stoliki kawowe i inne meble pomocnicze –  zdecydowane, ciepłe kolory. Na stonowanym, jasnym tle bardzo dobrze prezentować się będzie pojedynczy element o wyróżniającej się, przyciągającej wzrok barwie, np. jaskrawożółty fotel, czarny stolik, czerwony puf. Małe wnętrze nie oznacza kolorystycznej nudy!

CrystalTech - [ Roger Hirsch Architect ]

Photo by Roger Hirsch Architect 

Melbourne Shoot

Photo by Michelle Williams Photography

Bermondsey House

Photo by Studio Morton 

rentfluff.com

Photo by Flüff Designs & Decor 


  • Sofy, narożniki

Bez wątpienia najważniejsze meble w salonie, zarówno małym, jak i dużym. Rodzaj sofy, jej wielkość i ustawienie, zależy w największym stopniu od kształtu pomieszczenia – jeżeli dysponujemy niedużym, ale w miarę kwadratowym salonem, najlepiej sprawdzi się ustawienie 2+2, czyli dwie, dwuosobowe sofy umieszczone naprzeciwko siebie, oddzielone oczywiście stolikiem kawowym; do tego dodajemy stołeczki, fotele, pufy, wedle uznania i miejsca, jakim dysponujemy. Jest to optymalne, klasyczne rozwiązanie dla małych wnętrz o regularnych kształtach.

 

The Ramsay at Villages of Piedmont at Leopold

Photo by Stanley Martin Homes

Beach Cottage Renovation

Photo by kelley gardner 


Nieco mniej możliwości daje nam salon na planie prostokąta, zwłaszcza jeżeli jest wyjątkowo podłużny, a przez to i wąski. Wówczas jedynym rozwiązaniem może być 3-4 osobowa kanapa, ewentualnie z dostawianym pufem. Jest to aranżacja nieszczególnie oryginalna i bardzo w Polsce popularna, niezależnie od kształtu pomieszczenia.


 
Chelsea house

Photo by Helene Dabrowski Interiors 

A Modern Miami Home

Photo by DKOR Interiors Inc.- Interior Designers Miami, FL

Chelsea townhouse

Photo by Juliette Byrne


Niestety, w małych salonach bardzo często rezygnujemy z narożników. Niesłusznie, ponieważ dobrze dobrany może sam “stworzyć” nam wnętrze, jakiego pragniemy.  Narożnik pomoże nam również wydzielić jakąś część salonu, np. na bawialnię dla dzieci lub kącik do pracy.


 

 
Rustic Eclectic Farmhouse

Photo by David Michael Miller Associates 

Tiny house: Small living room by Kimball Starr Interior Design

Photo by Kimball Starr Interior Design 

Homes Under 700 sq feet

Photo by Mandeville Canyon Designs

Lone Mountain

Photo by JKA Design

Hampstead Artist

Photo by Paul Craig Photography


  • Uwaga na dodatki

Mała przestrzeń salonu to również, niestety, ograniczenia dotyczące dekoracji. Jeżeli mamy zamiłowanie do rozmaitej maści dodatków, bibelotów, ramek, świeczek, wazonów, doniczek, figurek, musimy uważać, aby nie przesadzić. Dodatki dopełniają wnętrze, ale nie mogą go zagracić ani przytłoczyć. Zamiast dużej ilości niewielkich drobiazgów, lepiej postawić na dwa, góra trzy rodzaje dodatków, które upiększą nasz salon; w tej roli idealnie sprawdzą się dopasowane kolorystycznie poduszki, kilka takich samych świec w różnych rozmiarach oraz grafiki na ścianach.

My Houzz: Pretty Meets Practical in a 1920s Walk-Up

Photo by Cynthia Lynn Photography 

NYC Fashion PR Firm

Photo by Nichole Loiacono Design


Mały salon możemy urządzić pięknie i funkcjonalnie; pamiętajmy, ze jego największą zaletą jest właśnie mała powierzchnia, dzięki której bez większego trudu uzyskamy wnętrze przytulne, domowe i otulające.

 

 

Bez wątpienia najważniejsze meble w salonie, zarówno małym, jak i dużym. Rodzaj sofy, jej wielkość i ustawienie, zależy w największym stopniu od kształtu pomieszczenia – jeżeli dysponujemy niedużym, ale w miarę kwadratowym salonem, najlepiej sprawdzi się ustawienie 2+2, czyli dwie, dwuosobowe sofy umieszczone naprzeciwko siebie, oddzielone oczywiście stolikiem kawowym; do tego dodajemy stołeczki, fotele, pufy, wedle uznania i miejsca, jakim dysponujemy. Jest to optymalne, klasyczne rozwiązanie dla małych wnętrz o regularnych kształtach.