15
sty

Jak udekorować okno łukowe?

Okno łukowe jest bez wątpienia jednym z najbardziej eleganckich i dekoracyjnych typów okien, na jakie możemy się zdecydować projektując lub wybierając dom bądź mieszkanie. Najczęściej stosowane jest w pomieszczeniach dużych, reprezentacyjnych, takich jak salon, jadalnia, ale także wymagających dobrego doświetlenia, np. łazienkach i sypialniach. Takie okno może być z pewnością ogromną ozdobą wnętrza, o ile mamy na nie pomysł.  I tu właśnie pojawia się pytanie: jak i czy w ogóle należy łukowe okno dekorować? Czy powinno się je zasłaniać? Czy stosując żaluzje bądź rolety nie pozbawimy  się tego, na czym początkowo najbardziej nam zależało, a więc widoku w eleganckim, robiącym wrażenie obramowaniu?
Jak już pisałam wcześniej, przy okazji aranżacji wykuszu (http://homeandharper.pl/jak-zaaranzowac-wykusz/), jestem zdecydowaną przeciwniczką przesadnej dekoracji okien. Zasłona (w żadnym razie firanka) lub roleta powinna posiadać dwie podstawowe cechy: być funkcjonalna, a więc spełniać swoją rolę, jaką jest zasłonięcie okna po zmierzchu i pod każdym względem pasować do wnętrza. To, czego nie powinniśmy robić przy okazji dekoracji okien, nie tylko tych łukowych, to uprawianie tzw. sztuki dla sztuki: wszelkiego rodzaju drapowania, frędzle, uginające się pod naporem wzorów i dekoracji chwosty to rozwiązania, które pasują do bardzo wąskiej grupy pomieszczeń i w praktyce nigdy nie sprawdzą się w eleganckich wnętrzach mieszkalnych. To, co powinno być podstawową zasadą przy dekoracji okien to prostota i zasada im mniej, tym lepiej.
W przypadku okien łukowych sprawa jest jednak o tyle trudniejsza, że są to okna niestandardowe i dość łatwo jest przesłonić ich piękno niedopasowanymi dekoracjami. Dlatego też dzisiaj postanowiłam zebrać kilka dobrych rozwiązań i pokazać Wam jak można upiększyć okno łukowe, nie przesłaniając jednocześnie jego eleganckiej formy.
Pierwsza opcja, moim zdaniem, najlepsza, to zasłony zawieszone na prostym, pojedynczym karniszu umieszczonym ponad łukiem, które rozsuniemy tak, aby za dnia odsłonić całe okno.

Jest to rozwiązanie bardzo dekoracyjne i eleganckie; zdecydowanie najlepiej prezentować się będą ciężkie, dobrze skrojone zasłony w jednolitym kolorze lub ewentualnie wzbogacone delikatnym wzorem.


Gdy mamy do czynienia z dużym, wysokim lub bardzo wąskim oknem, dobrze sprawdzi się też wariant umieszczenia karnisza tuż pod łukiem; takie rozwiązanie zmniejszy optycznie okno, ale i doda całej aranżacji ciekawego charakteru. Jest również stosowane tam, gdzie nad łukiem nie ma już miejsca na karnisz.



I wreszcie rolety bądź żaluzje. Osobiście nie jestem wielką miłośniczką żadnego z tych rozwiązań, ale niekiedy ich zastosowanie będzie konieczne, np. gdy musimy skutecznie zasłonić okno w łazience. Pamiętajmy o najważniejszej w przypadku rolet i żaluzji zasadzie: pod względem kolorystycznym muszą być dopasowane do koloru framugi okiennej! Zdecydowanie najlepiej, i nie dotyczy to tylko okien łukowych, ale również każdych innych, prezentują się rolety rzymskie oraz drewniane żaluzje o grubych listwach, raczej w jasnym, jednolitym kolorze.


Na koniec chciałabym pokazać kilka przykładów tego, czego nie powinno się robić dekorując okno półokrągłe.


Mam nadzieję, że trzy przedstawione przeze mnie rozwiązania przypadły Wam do gustu; będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami!

http---signatures.mylivesignature.com-54494-41-49A1A0029B809E153CB354EBE28BC75D