18
cze

Fotel “Paw”

Zachwycający, utkany misternie z wikliny lub rattanu; idealny na taras, do ogrodu zimowego lub salonu w stylu boho.  Nie potrzebuje żadnych ozdobników, żadnych dodatków. 

Jego historia jest nie mniej ciekawa niż królewski wygląd. Sama forma misternie plecionego siedziska z wysokim zaokrąglonym oparciem pochodzi z Polinezji, gdzie w czasach dynastii Pomare, pod koniec XVIII i w XIX w. siadywali na nich członkowie rodziny królewskiej. Do Europy i Stanów Zjednoczonych fotel „Pomare”, bo tak też bywa nazywany, dotarł dopiero na początku XX wieku, ale naprawdę sławny i niezwykle modny stał się w latach 70. 

To właśnie wtedy, w roku 1974 na ekranach francuskich kin pojawił się  erotyczny film Justa Jaeckina  „Emmanuelle”, a wraz z nim plakat, na którym grająca główną rolę Sylvia Kristel, siedzi półnaga na wiklinowym fotelu, który od tego momentu staje się ikoniczny. 

Za: Pinterest.pt; jsrossbach.wordpress.com

Dziś znajdziecie go we wszystkich niemal kolorach, z mniej lub bardziej skomplikowanym splotem, z utkanymi dekoracjami lub bez. Zawsze jednak charakterystyczne będzie szerokie, rozłożyste jak pawie pióra oparcie, drobne, okrągłe siedzisko i smukła podstawa w kształcie klepsydry. 

W sklepach internetowych dostępne są ich setki, ponieważ jak niemal wszystko w dzisiejszych czasach, również i ta wyjątkowa forma została przemielona i produkowana jest na szeroką skalę, ale jeśli szukacie czegoś choć trochę bardziej oryginalnego zajrzyjcie chociażby na portal Yestersen.com, gdzie wciąż dostępny jest oryginalny „Peacock Chair” datowany na lata 60. ubiegłego wieku:) https://yestersen.com/pl-pl/fotel-peacock-lata-60-456099