28
cze

Dom parterowy w stylu Południa

Pamiętacie film “It’s complicated”, z Meryl Streep i Aleckiem Baldwinem? Świetnie napisany, świetnie zagrany, mądry, zabawny, nastrajający pozytywnie…oglądałam go wiele razy nie tylko dlatego, że jest po prostu dobry, ale również aby nacieszyć oczy wspaniałą scenografią, wnętrzami, przemawiającymi do mnie jak mało które oraz zdjęciami pięknego domu, który, gdybym tylko mogła, kupiłabym bez zastanowienia.  Biały, lekko przybrudzony tynk, ceglastoczerwona dachówka, podłużna, wąska weranda, ganek i rozłożysty taras wychodzący na ogród to kwintesencja kalifornijskiego stylu, który uosabia spokój, bezpretensjonalność, swobodną elegancję i prostotę w najlepszym wydaniu. Ten dom został stworzony  przez słoneczne Południe, ale mógłby być wybudowany wszędzie, ponieważ jego forma jest tak funkcjonalna i uniwersalna, że sprawdzi się w każdych warunkach klimatycznych. Idąc tym tropem wybrałam dla Was dzisiaj kilka projektów równie pięknych, klasycznych parterowych domów oraz wnętrz, które doskonale do nich pasują – w śródziemnomorskim, ciepłym stylu prostej elegancji.

W naszym kraju rozłożyste, parterowe domy są niestety nadal rzadkością; wynika to na pewno z innych niż np. na południu Europy tradycji budowlanych, innego klimatu, innych przyzwyczajeń. W naszych domach nie szukamy schronienia przed słońcem i upałem, więc budujemy przede wszystkim w górę; domy bez poddasza, niesłusznie, wydają nam się mniejsze lub nie dość atrakcyjne; boimy się dużych przestrzeni, ponieważ zwykle mamy do dyspozycji niewielkie działki. Wszystkie te argumenty są oczywiście zrozumiałe, dzisiaj jednak pokażę Wam, że warto niekiedy wyjść poza pewien utarty, obowiązujący schemat, a otworzą się przed nami zupełnie nowe możliwości. Jeżeli jesteście właśnie na etapie poszukiwań wymarzonego domu, mam nadzieję, że poniższe pomysły i inspiracje będą dla Was pomocne.

Extradom.pl; projekt domu HomeKoncept-26 KRX1030

Projekty domów parterowych dają nam ogromne możliwości budowania własnej, nieskrępowanej przestrzeni.  Powierzchnie poszczególnych pomieszczeń są najczęściej otwarte dzięki czemu dom jest jasny i sprawia wrażenie większego, niż w rzeczywistości. Możemy wstawić duże, przestronne okna oraz, co moim zdaniem jest największym atutem, “wyjść” z wnętrzem poza bryłę budynku, czyli stworzyć dodatkową przestrzeń na tarasie.  Na tym etapie mamy również możliwość pełnego bądź częściowego zabudowania tarasu, tworząc ogród zimowy.


Extradom.pl; projekt domu LIV 3 G2 WRC2015
Extradom.pl; projekt domu Domena 113 B WRW1284

Jasny, przestronny, otwarty na ogród dom to fantastyczne pole do popisu dla miłośników nadmorskich wnętrz w stylu słonecznej Kalifornii lub ciepłego włoskiego Południa.  Dużo drewna, bieli i beżu oraz metalowe dodatki stworzą przytulny klimat miejsca, w którym po prostu chcemy przebywać i dobrze się czuć. Jeżeli postawimy na jasne barwy i pastele, nawet niewielki dom zyska optycznie o wiele większą powierzchnię, niż ma w rzeczywistości.Parterowe, rozległe domy idealnie pasują do większych działek, tam, gdzie mamy wystarczająco  dużo miejsca zarówno na sam budynek, jak i wszystkie dodatkowe elementy, które również go tworzą: taras,  garaż, szeroki podjazd i oczywiście ogród.  Ogromną zaletą domów parterowych jest także ich różnorodność i duży potencjał samej bryły; najlepiej wyglądają te przykryte złożonym, wielospadowym dachem, z drewnianymi lub kamiennymi wstawkami w elewacji oraz z wykuszami.


Extradom.pl; projekt domu Madera 3 BBE1040

Sercem domu możemy uczynić kuchnię, która dzięki otwartej przestrzeni połączy salon, jadalnię i taras. Oczywiście jej kolorystyka powinna być jasna, styl raczej klasyczny, choć nowoczesna zabudowa będzie również dobrze wyglądać. Kuchnia jest tym uprzywilejowanym miejscem w domu, które nie musi stosować się do przyjętych w pozostałych pomieszczeniach zasad aranżacyjnych, jej styl jest więc kwestią drugorzędną. Elementem niezbędnym staje się natomiast wyspa, na którą w tym przypadku mamy i miejsce, i przestrzeń. Na koniec pokażę Wam zatem kilka przykładów fantastycznych otwartych kuchni z wyspami, które, mam nadzieję, staną się inspiracją dla nowych projektów i zawitają do Waszych domów.