06
kw.

Ściana we wnętrzu, czyli o tym co i jak powiesić

Dziś króciutko o tym jak udekorować ścianę…w pewnym momencie przed takim dylematem stajemy wszyscy, najczęściej wtedy gdy większość przestrzeni jest już zagospodarowana, meble są wybrane, dodatki zakupione, a oświetlenie spełnia swoją rolę i pozornie wydaje się, że naszej aranżacji nic już nie brakuje. Bardzo często jednak, zaczynają wówczas razić nie udekorowane ściany. Dzieje się tak zwłaszcza w dużych, przestronnych wnętrzach, gdzie powierzchnia ścian jest znaczna, a ich bladość naprawdę rzuca się w oczy. W moim przekonaniu aranżacja wnętrza, nawet ta najbardziej minimalistyczna, powinna obejmować wszystkie jego płaszczyzny, a zdecydowana większość wnętrz, zwłaszcza tych o charakterze mieszkalnym, prezentuje się znacznie lepiej jeśli w sposób przemyślany i harmonijny zagospodarujemy również ich ściany.  Wbrew pozorom możliwości jest sporo, dziś jednak chciałabym skupić się na jednej, prawdopodobnie najbardziej oczywistej opcji, a więc obrazach i zdjęciach, którymi najprościej, w rozmaitych stylach i konfiguracjach, ozdobić  taką powierzchnię.

Pierwsza rzecz, o jakiej powinniśmy pamiętać, a która dotyczy każdego elementu aranżacji, to dopasowanie i harmonijne zestawienie wszystkich dekoracji, jednym słowem zgrana całość – dekoracja ścian musi odzwierciedlać mniej więcej ten sam styl i charakter, co pozostałe elementy wnętrza, w przeciwnym razie uzyskamy chaos i bałagan, których nie chcemy w naszych domach i mieszkaniach.

Na początek zatem kilka przykładów najprostszych, które zostały oparte o zasadę “elegancko, geometrycznie, z klasą”. Takie rozwiązanie sprawdzi się niemal zawsze i w każdym wnętrzu, choć trzeba przyznać, że niekiedy brakuje mu nieco charakteru. Jeżeli zależy nam na efekcie i nie chcemy ryzykować poprzez łączenie rozmaitych elementów i kolorów, jest to opcja idealna.

Ciemna, wąska ramka, białe tło i niewielkie zdjęcie pośrodku to najczęściej wybierana dekoracja, która w takich jak powyżej geometrycznych ustawieniach, najlepiej sprawdzi się jeśli mamy do dyspozycji wolnostojącą, białą lub pastelową, prostokątną powierzchnię ściany. Wówczas identyczne, ustawione w równych odstępach ramki możemy powiesić tak, aby jako całość tworzyły jeden większy obraz. Jest to bez wątpienia propozycja dla miłośników harmonii i nieskazitelnego porządku; jeżeli jednak jesteśmy zwolennikami nieco większej swobody dekoracji, ściana, którą chcemy ozdobić jest nieregularna bądź też ramki, którymi dysponujemy nie są w identycznych rozmiarach, warto postawić na  kontrolowany luz.

Takie swobodne, ale jednak zachowujące ściśle określony styl i charakter aranżacje bardzo dobrze sprawdzą się przy schodach i w korytarzach, gdzie mamy do czynienia ze znaczną powierzchnią i możemy ją dowolnie udekorować. Warto wyjść wówczas poza schemat jednej kolorystyki, a jeżeli charakter wnętrza na to pozwala, możemy również pomyśleć o zestawieniu ramek w zupełnie innych stylach oraz dodaniu luster.Teraz coś dla miłośników bieli – rozwiązanie idealne na ciemniejszą ścianę, bardzo eleganckie i przykuwające uwagę a jednak o wiele bardziej swobodne i bezpretensjonalne w porównaniu z aranżacjami opartymi o czarne ramy. Białe ramki świetnie wyeksponują zdjęcia krajobrazów, zwłaszcza tych w niebieskiej tonacji, a także w sepii.Na koniec dwa ciekawe pomysły na sposoby wieszania oraz przykłady aranżacji, które, choć na pierwszy rzut oka wymykają się konwencji, wyglądają świetnie, ponieważ przyświeca im podstawowa zasada stylizacji wnętrz, którą będę w kółko powtarzać: elegancko i harmonijnie, wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość; możemy eksperymentować ze stylami, formą i kolorystyką, ale jeśli zachowamy konkretny charakter wnętrza, zapewne osiągniemy sukces.

 http---signatures.mylivesignature.com-54494-41-49A1A0029B809E153CB354EBE28BC75D