10
paź

Barwy jesieni

Powiedzmy sobie szczerze: jesienne barwy nie wyglądają dobrze we wnętrzach. Zieleń, brąz, pomarańcz pięknie prezentują się w ogrodzie, ale jeżeli uczynimy je podstawowymi kolorami w naszym domu, efekt może nas, niestety, bardzo zaskoczyć. Przede wszystkim ochłodzimy wnętrze, sprawimy że będzie wyglądać na staroświeckie, niemodne i o wiele mniejsze, niż w rzeczywistości. Jedynymi pomieszczeniami, do których pasują brązy i zgniła zieleń (choć też w rozsądnej ilości) są gabinety i biblioteki – wnętrza przestronne, wyposażone w duże, wysokie okna, tak, aby ciemne barwy możliwie jak najbardziej równoważone były przez wpadające do środka ciepłe światło. Niestety wszystkie inne części domu, zwłaszcza te, które mają być przytulne, nastrojowe, zaciszne, intymne – sypialnia, łazienka, salon – w barwach jesieni mogą nie tylko wyglądać na małe i ciemne, ale także robić wrażenie nieprzystępnych i chłodnych.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy w ogóle zrezygnować z jesiennych barw we wnętrzach; umiejętnie użyte mogą być świetną ozdobą pomieszczenia, mogą je rozświetlić lub zwrócić uwagę na element, który chcemy uwidocznić. Wykorzystując zieleń, pomarańcz lub brąz musimy zatem pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym uzyskamy efekt złotej, a nie zgniłej jesieni.

  • Barwy jesieni w dodatkach

Białe tło i kolorowe dodatki to niemal zawsze przepis na sukces. Mogą to być poszewki na poduszki, wazony lub inne niewielkie elementy dekoracyjne; zieleń i pomarańcz doskonale pasują też do głębokiej czerni. Pamiętajmy tylko, aby zawsze trzymać się proporcji: barwnych dodatków (max. 2 kolory) musi być co najmniej trzy razy mniej, niż podstawowej bieli lub czerni.

Millenium Tower
Greenwood Village Home
Noe Valley Residence
Turn of the Century Cottage
Papermill Estate East Cobb, GA
  •  Kolor +kolor

Kluczem do sukcesu są też odpowiednie połączenia kolorystyczne; brąz, czerwień i zieleń, zwłaszcza w swych jesiennych, nieco wyblakłych odcieniach nie są barwami, które łatwo skomponować we wnętrzu. Jeżeli jednak umiejętnie je zestawimy, efekt może nas pozytywnie zaskoczyć. Zieleń bardzo dobrze wyglądać będzie z czerwienią oraz  granatem i błękitem, a także z drewnem; pamiętajmy zatem, że jesienne kolory muszą współgrać z ogólną koncepcją wnętrza, z jego stylem i charakterem; idealnie sprawdzą się w domach wiejskich, mieszkaniach w stylu vintage i rustykalnym oraz  prowansalskich kuchniach, mniej za to pasować będą do wnętrz skandynawskich i minimalistycznych i ultra nowoczesnych.

Martis Camp
Storage Ideas
Kitchen and Laundry Room
European stone and slate Mountain Home
Laundry
Pink Bedroom
Kennebunk Beach House
Crisp Architects
My Interior
Client Home - Gull Lake, MI
http---signatures.mylivesignature.com-54494-41-49A1A0029B809E153CB354EBE28BC75D