30
Kwi

Orientalne lampy

Dziś chciałabym krótko przedstawić Wam lampy, w których jestem po prostu zakochana. Możemy nazwać je orientalnymi, ale słowo to nie do końca oddaje ich charakter; wśród tych, które za chwilę zobaczycie będą bowiem zarówno indyjskie, ażurowe lampiony, ciężkie, ceramiczne lampy nocne rodem z dalekich Chin, jak i delikatne, niemalże papierowe lampki japońskie. Jeżeli chcecie uzyskać w swoim wnętrzu nutę nie tylko Wschodu, ale przede wszystkim nieco orientalnej egzotyki, zacznijcie od oświetlenia.

W sypialni, w kąciku do czytania, w łazience – wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebne mocne, wyraźne doświetlenie przestrzeni, idealnie sprawdzą się ażury. Dają miękkie, klimatyczne światło i przede wszystkim fantastycznie wyglądają; ja wybrałam je nad stół w jadalni i do łazienki.


A oto inne przykłady, które być może będą dla Was inspiracją:Marokańskie lub indyjskie lampiony będą również wspaniałą ozdobą ogrodów i tarasów.


 Wschodniego charakteru dodadzą wnętrzu także ciężkie, ceramiczne lub szklane lampy nocne. Najbardziej dekoracyjną ich częścią są nie abażury, ale właśnie podstawy, najczęściej w jednym wyrazistym kolorze lub ozdobione barwnym wzorem, umieszczonym na białym bądź kremowym tle. Tak jak w przypadku abażurów, pełnią one głównie rolę dekoracyjną – stawiamy je nie tylko na toaletkach i nocnych stolikach, ale również konsolach, kominkach i innych szafkach pomocniczych, koniecznie w parze!


Na koniec chciałabym Wam pokazać kilka przykładów lamp, które przywodzą na myśl japońskie rękodzieło. Są to przedmioty niezwykle delikatne, wizualnie leciutkie jak piórko, również nie przeznaczone do oświetlania dużych przestrzeni, ale przede wszystkim do tworzenia klimatu i dawania miękkiego, rozproszonego światła.